Två fullspäckade dagar med energi- och klimatfrågor i fokus
Konferensen innehåller frågor om energi- och effekteffektivisering, arbete med fossilfrihet, förnybar energi, klimatkrav i nyproduktion, renovering och förvaltning samt klimatsmart boende. Konferensen går av stapeln i Skellefteå och genomförs tillincsammans med vårt värdföretag Skebo, Skelleftebostäder AB.
Bli stärkt i ditt arbete
Syftet med konferensen är att du som arbetar med klimat, energi och förvaltningsfrågor i allmännyttan, både strategiskt och praktiskt, ska bli stärkt i ditt arbete och komma hem med inspiration, nya idéer och bekantskaper. Det gör vi genom att lyfta högaktuella frågor, sprida goda exempel, skapa forum för nätverkande och erfarenhetsutbyte.
Hur?
På konferensen varvar vi med föredrag, studiebesök och möjlighet att besöka utställare, allt för att du ska få med dig så mycket som möjligt från konferensen. Konferensen kommer att hållas på The Wood Hotel och Sara Kulturhus, ett klimatklokt hus som producerats lokalt av skog från regionen och knyter an till Skellefteås långa tradition inom träbyggande. Solceller och effektiv energianvändning bidrar ytterligare till att minimera husets klimatavtryck.
Finalisterna i tävlingen ”Årets bästa klimatinitiativ 2022” kommer att presenteras och vinnarna kommer att utses under pompa och ståt! Missa inte chansen att lyssna till och fira vinnarna i denna årliga tävling.
På länken ovan finner du mer om anmälan till tävlingen. OBS! Anmälan att skicka in tävlingsbidrag stänger den 17 oktober.
Allmännyttans Klimatinitiativ – ett gemensamt upprop inom allmännyttan med syftet att bidra till klimatomställningen genom ambitiösa mål, samverkan och aktivt erfarenhetsutbyte
Resan till och från Skellefteå
Vi uppmanar alla som har möjlighet att resa med tåg till och från vår konferens.
Till Skellefteå reser du enkelt och bekvämt med tåg, med anslutning. Några exempel med resa från Södra Sverige nedan:
• Nattåg till Bastuträsk (framme kl 08:30 på morgonen) och därifrån buss till Skellefteå (cirka 60 minuter)
• Nattåg till Umeå (framme kl 06:08 på morgonen) och därifrån buss till Skellefteå (cirka 120-150 minuter)
• Dagtåg till Umeå (olika avgångar finns) och därifrån buss till Skellefteå (cirka 120-150 minuter)
• Kan du inte ta tåget finns det möjlighet att flyga till Skellefteå flygplats, med anslutande flygbuss.
Nytt för i år vid anmälan
På konferens kommer vi att använda oss av en webbaserad app. Denna kommer att göra så att din upplevelse på konferensen blir mycket bättre och ditt deltagande än mer meningsfullt. För att göra detta möjligt ber vi dig att registrera ditt mobilnummer vid anmälan. Närmare inpå konferensen kommer du att få ett sms med en länk till denna app. Denna länk klickar du på och vips är du inne i appen (mer information kommer närmare konferensen). Det kommer inte att behövas några krångliga koder, man behöver inte ladda ner något från Apple play eller liknande, det är enkelt och smidigt. I appen kommer du finna allt nödvändigt för kicken; ditt program, vilka är talarna, vilka utställare finns på plats, vad händer vid studiebesöken samt all annan lämplig information som gör att ditt deltagande blir både enklare och roligare. Tack för din hjälp!