- Energi
- 2011-10-31
- Sveriges Allmännytta
Bättre energiprestanda hos klimatskärmen behövs
I teknikupphandlingens beställargrupp finns representanter från BeBo, SABO, Helsingborgshem, Lindesbergsbostäder, Sigtunahem, AB Sjöbohem och Svenska Bostäder. Teknikupphandlingen startade därför att det finns behov av utveckling av rationella lösningar för bättre energiprestanda hos klimatskärmen – i första hand ytterväggar – anpassade för energieffektivisering av befintliga byggnader. Syftet med teknikupphandlingen var att driva på utvecklingen av nya system.
Utvecklingsprojekt påbörjas istället
Fastighetsägarna i beställargruppen har ställt ett antal demonstrationshus till förfogande, där anbudsgivare fått lämna anbud utifrån en av beställargruppen framtagen kravspecifikation. För vissa hus har det inte inkommit några anbud alls och för andra hus har det efter kvalificeringen endast återstått ett anbud. SABO kan mot denna bakgrund inte dra nytta av effektiv konkurrens. Men trots det, har upphandlingen ändå lett till intressanta anbud med koncept som är värda att gå vidare med. Vissa av förslagen behöver utvecklas vidare för att uppfylla upphandlingens ”ska-krav”. Detta kan till exempel göras inom ramen för ett utvecklingsprojekt.
Beställargruppen positiv, ändå
Genom ett sådant förfarande finns också möjlighet att få med ytterligare ett antal aktörer som kommer in med idéer. Trots att upphandlingen nu avbryts, är beställargruppen positiv till arbetet eftersom det bland annat lett till viktiga erfarenhetsutbyten och intressanta lösningar med utvecklingspotential.
Nedan följer en kort presentation av de inkomna anbuden:
• Det första anbudet bygger dels en traditionell fasadisolering och dels på ett nytt ventilationssystem med kanaler i fasaden.
• Det andra bygger på TCC Bygg- och ROT-system som består av förtillverkade element gjutna i en lådkonstruktion av högvärdig betong kombinerat med ingjuten isolering anpassade för renovering och förbättring av energiprestandan hos ytterväggar.
• Det tredje bygger på cellglas som isolering och bärande del i stommen. Plåtbalkar fungerar som uttagare av dragkrafter och som stolpar för infästning av beklädnadsdelar och infästning av elementen i husbyggnadsstommens bärande delar.
En erfarenhetsrapport av teknikupphandlingen kommer senare i vinter, och kommer att finnas tillgänglig på BeBos webbplats.