- Nyproduktion
- 2010-03-17
- Medlem
Växjöhem ingår i en koncern och dess ägare har varit mycket tydlig: Alla nya fastigheter ska gå runt ekonomiskt det första året. Undantaget i koncernen är ett utvecklingsprojekt med trä/passivhus.
Produktionskostnad på 16 322 kronor/kvadratmeter
Huset som nu byggs i kvarteret Alabastern i Araby har en total produktionskostnad på 16 322 kronor/kvadratmeter boarea, utan att ge avkall på materialval och kvalitet. Lägenheterna har till exempel trägolv, kakel/klinker och diskmaskin. Hälften av dem har också dubbla balkonger. Trots det gäller ändå kravet på att det ska bära sina kostnader redan det första året. Det var förutsättningen för att det över huvud taget skulle sättas någon spade i jorden den 10 mars. Och det kravet är inte unikt. Växjöhem har i över15 års tid arbetat med dessa förutsättningar för nyproduktionen. Det som ändrats något är ränteläget, men det har inte varit stora svängningar.
-Vi ligger på 4,6 procent. Vi har alltså inte anpassat oss till marknadssituationen utan ligger på en ränta som inte är extremt låg utan som vi bedömer som långsiktigt hållbar.
Tuffa förhandlingar
Vad har då Carina Herbertsson för tips till kollegorna i bostadsbolag som också vill att nybyggda fastigheter ska gå runt redan det första året?
-Jobba hårt med förfrågningsunderlaget och i förhandlingarna med entreprenörerna. På något annat sätt går det inte att arbeta, säger hon.
Hon tillägger samtidigt att aktörerna på Växjös byggmarknad nu även blivit vana vid Växjöhems sätt att arbeta.
-Vi är en kontinuerlig byggare och de vet att vi bygger även i lågkonjunktur, även om det är i mindre skala. De vet vad vi gör och hur vi jobbar och de vet att det inte finns några omvägar. Vi är strikta på våra krav, säger Carina Herbertsson.