För kommunala fastighetsbolag innebär förslaget att fastighetsförvaltningen får en mer central roll i beredskapsarbetet. Robusthet i byggnader, kontinuitetsplanering, reservförsörjning och riskanalyser blir viktiga delar i arbetet med att upprätthålla samhällsviktig verksamhet.

Förslaget innebär också att kommuner och regioner ska planera, öva och bygga upp en långsiktigt hållbar beredskapsförmåga. Det nya regelverket föreslås ersätta lagen om extraordinära händelser (LEH) och träda i kraft den 1 januari 2027.

– Kommunerna behöver agera ihop med våra medlemmar för att beredskapsförmågan skall öka och det är bra att regeringen vill vara tydliga. Att alla har tak över huvudet är en problematik vid civilberedskap som inte ska underskattas, säger Bengt Lind fastighetsförvaltningsexpert.

Så kan du förbereda din organisation redan nu

Även om lagförslaget ännu inte är beslutat finns det flera åtgärder du och din organisation kan börja arbeta med redan nu:

  • Identifiera vilka byggnader i ditt bestånd som är samhällsviktiga.
  • Kartlägg kritiska beroenden, exempelvis el, vatten, IT och entreprenörer.
  • Se över reservkraft och alternativa försörjningslösningar.
  • Inventera kritiska reservdelar och material.
  • Delta aktivt i kommunens arbete med risk- och sårbarhetsanalyser.
  • Uppdatera kontinuitetsplaner för verksamheten.
  • Säkerställ att upphandlade entreprenörer också har en tillräcklig beredskapsförmåga.

Om förslaget blir verklighet ska kommunerna säkerställa att både anställda och förtroendevalda utbildas och övas för fredstida kriser och höjd beredskap. För dig som arbetar med drift, förvaltning eller fastighetsutveckling innebär det sannolikt att beredskapsfrågorna blir en mer naturlig del av det dagliga arbetet.